Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 19 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 4 Lesson 19 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 19 Problem Set Answer Key

Question 1.
Convert. Express your answer as a mixed number, if possible. The first one is done for you.
a. 2 ft = \(\frac{2}{3}\) yd
2 ft = 2 × 1 ft
= 2 × \(\frac{1}{3}\) yd
= \(\frac{2}{3}\) yd

b. 4 ft = \(\frac{4}{3}\) yd
4 ft = 4 × 1 ft
= 4 × \(\frac{1}{3}\) yd
= \(\frac{4}{3}\) yd.

c. 7 in = \(\frac{7}{12}\) ft
7 in = 7 × 1 in
= 7 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{7}{12}\) ft.

d. 13 in = \(\frac{13}{12}\) ft
13 in = 13 × 1 in
= 13 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{13}{12}\) ft.

e. 5 oz = \(\frac{5}{16}\) lb.
5 oz = 5 × 1 oz
= 5 × \(\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{5}{16}\) lb.

f. 18 oz = 1 \(\frac{1}{8}\) lb. lb
18 oz = 18 × 1 oz
= 18 × \(\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{18}{16}\) lb
= \(\frac{9}{8}\) lb
= 1 \(\frac{1}{8}\) lb.

Question 2.
Regina buys 24 inches of trim for a craft project.
a. What fraction of a yard does Regina buy?

Answer:
The fraction of a yard does Regina buy is \(\frac{2}{3}\) yd.

Explanation:
Given that Regina buys 24 inches of trim for a craft project, so the fraction of a yard does Regina buy is
24 in = 24 × 1 in
= 24 × \(\frac{1}{36}\) yd
= \(\frac{2}{3}\) yd.

b. If a whole yard of trim costs $6, how much did Regina pay?

Answer:
Regina paid $4.

Explanation:
The Regina pays \(\frac{2}{3}\) of 6 which is $4.

Question 3.
At Yo-Yo Yogurt, the scale says that Sara has 8 ounces of vanilla yogurt in her cup. Her father’s yogurt weighs 11 ounces. How many pounds of frozen yogurt did they buy altogether? Express your answer as a mixed number.

Answer:
They bought 1 \(\frac{3}{16}\) lb pounds frozen yogurt altogether.

Explanation:
Given that Sara has 8 ounces of vanilla yogurt in her cup and her father’s yogurt weighs 11 ounces, so altogether it will be 8 + 11 which is 19 ounces which in pounds it will be
19 oz = \(\frac{19}{16}\) lb.
19 oz = 19 × 1 oz
= 19 × \(\frac{1}{16}\) lb
= 1 \(\frac{3}{16}\) lb.

Question 4.
Pheng-Xu drinks 1 cup of milk every day for lunch. How many gallons of milk does he drink in 2 weeks?

Answer:
Pheng drank \(\frac{7}{8}\) gallon of milk in two weeks.

Explanation:
Given that Pheng-Xu drinks 1 cup of milk every day for lunch, so the number of gallons of milk does he drink in 2 weeks is,
as 1 week is 7 days and for 2 weeks it will be 2 × 7 which is 14 days. And for 1 day it will be 1 cup and for 14 days it will be 14 cups. So 14 cups = 14 × 1 cup
= 14 × \(\frac{1}{16}\)
= \(\frac{14}{16}\)
= \(\frac{7}{8}\) gallon.
So Pheng drank \(\frac{7}{8}\) gallon of milk in two weeks.

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 19 Exit Ticket Answer Key

Convert. Express your answer as a mixed number, if possible.

a. 5 in = \(\frac{5}{12}\) ft ft
5 in = 5 × 1 in
= 5 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{5}{12}\) ft.

b. 13 in = ___________ ft
13 in = 13 × 1 in
= 13 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{13}{12}\) ft.

c. 9 oz = \(\frac{9}{16}\) lb lb
9 oz = 9 × 1 oz
= 9 × \(\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{9}{16}\) lb.

d. 18 oz = ___________ lb
18 oz = 18 × 1 oz
= 18 × \(\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{18}{16}\) lb
= 1\(\frac{1}{8}\) lb.

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 19 Homework Answer Key

Question 1.
Convert. Express your answer as a mixed number, if possible.
a. 2 ft = \(\frac{2}{3}\) yd
2 ft = 2 × 1 ft
= 2 × \(\frac{1}{3}\) yd
= \(\frac{2}{3}\) yd

b. 6 ft = 2 yd
6 ft = 6 × 1 ft
= 6 × \(\frac{1}{3}\)yd
= 2 yd.

c. 5 in = ________ ft
5 in = 5 × 1 in
= 5 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{5}{12}\) ft.

d. 14 in = ________ ft
14 in = 14 × 1 in
= 14 × \(\frac{1}{12}\) ft
= \(\frac{14}{12}\) ft
= 1 \(\frac{1}{6}\)

e. 7 oz = \(\frac{7}{16}\) lb
7 oz = 7 × 1 oz
= 7 × \(\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{7}{16}\) lb.

f. 20 oz =1 \(\frac{1}{4}[/latex lb
20 oz = 20 × 1 oz
= 20 × [latex]\frac{1}{16}\) lb
= \(\frac{20}{16}\) lb
= \(\frac{5}{4}\) lb
= 1 \(\frac{1}{4}\) lb.

g. 1 pt = \(\frac{1}{2}\) qt
1 pt = 1 × 1 pt
= 1 × \(\frac{1}{2}\) pt
= \(\frac{1}{2}\) pt.

h. 4 pt = ________ qt
4 pt = 4 × 1 pt
= 4 × \(\frac{1}{2}\) pt
= 2 pt.

Question 2.
Marty buys 12 ounces of granola.

a. What fraction of a pound of granola did Marty buy?

Answer:
The fraction of a pound of granola did Marty bought is \(\frac{12}{16}\) lb.

Explanation:
Given that Marty buys 12 ounces of granola, so the fraction of a pound of granola did Marty bought is 12 over 16 which is \(\frac{12}{16}\) lb.

b. If a whole pound of granola costs $4, how much did Marty pay?

Answer:
Marty pays $3.

Explanation:
As a whole pound of granola costs $4, Marty pays \(\frac{12}{16}\) × 4 which is $3.

Question 3.
Sara and her dad visit Yo-Yo Yogurt again. This time, the scale says that Sara has 14 ounces of vanilla yogurt in her cup. Her father’s yogurt weighs half as much. How many pounds of frozen yogurt did they buy altogether on this visit? Express your answer as a mixed number.

Answer:
1\(\frac{5}{16}\) pounds.

Explanation:
Given that Sara has 14 ounces of vanilla yogurt in her cup and her father’s yogurt weighs half as much. So the frozen yogurt did they buy altogether is 14 + 7 which is 21 ounces. In pounds, it will be 21 × \(\frac{1}{16}\) which is 1\(\frac{5}{16}\) pounds.

Question 4.
An art teacher uses 1 quart of blue paint each month. In one year, how many gallons of paint will she use?

Answer:
The number of gallons of paint will she use is 3 gallons.

Explanation:
Given that the teacher uses 1 quart of blue paint each month, so in one year the number of gallons of paint will she use is \(\frac{112}{4}\) which is 3 gallons.