## Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 24 Answer Key

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 24 Problem Set Answer Key

Question 1.
Divide. Show the division in the right-hand column in two steps. The first two have been done for you.

a. 1.2 ÷ 6 = 0.2

1.2/6 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.2/6.
0.2.

b. 1.2 ÷ 60 = (1.2 ÷ 6) ÷ 10 = 0.2 ÷ 10 = 0.02

1.2/60 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.2/60.
(1.2/6)/10.
0.2/10.
0.02

c. 2.4 ÷ 4 = ___0.6______________________

2.4/4 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.4/4.
0.6.

d. 2.4 ÷ 40 = _(2.4 ÷ 4) ÷ 10 = 0.6 ÷ 10 = 0.06_______________

2.4/40 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.4/40.
(2.4/4)/10.
0.6/10.
0.06.

e. 14.7 ÷ 7 = ______2.1__________________

14.7/7 = 2.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.7/7.
2.1.

f. 14.7 ÷ 70 = ___14.7 ÷ 7) ÷ 10 = 2.1 ÷ 10 = 0.21______

14.7/70 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.7/70.
(14.7/7)/10.
2.1/10.
0.21.

g. 0.34 ÷ 2 = ______0.17___________________

0.34/2 = 0.17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.34/2.
0.17.

h. 3.4 ÷ 20 = _______0.17__________________

3.4/20 = 0.17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.4/20.
(3.4/2)/10.
1.7/10.
0.17.

i. 0.45 ÷ 9 = _________0.05________________

0.45/9 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.45/9.
0.05.

j. 0.45 ÷ 90 = ________0.005________________

0.45/90 = 0.005.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.45/90.
(0.45/9)/10.
0.05/10.
0.005.

k. 3.45 ÷ 3 = ____1.15_____________________

3.45/3 = 1.15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.45/3.
1.15.

l. 34.5 ÷ 300 = ____0.115___________________

34.5/300 = 0.115.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34.5/300.
(34.5/3)/100.
1.15/100.
0.115.

Question 2.
Use place value reasoning and the first quotient to compute the second quotient. Explain your thinking.
a. 46.5 ÷ 5 = 9.3
46.5 ÷ 50 = ____0.93_______

46.5/50 = 0.93.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
46.5/50.
(46.5/5)/10.
9.3/10.
0.93.

b. 0.51 ÷ 3 = 0.17
0.51 ÷ 30 = ____0.017_______

0.51/30 = 0.017.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.51/30.
(0.51/3)/10.
0.17/10.
0.017.

c. 29.4 ÷ 70 = 0.42
29.4 ÷ 7 = ___4.2________

29.4/7 = 4.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29.4/7.
4.2.

d. 13.6 ÷ 40 = 0.34
13.6 ÷ 4 = __3.4_________

13.6/4 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13.6/4.
3.4

Question 3.
Twenty polar bears live at the zoo. In four weeks, they eat 9,732.8 pounds of food altogether. Assuming each bear is fed the same amount of food, how much food is used to feed one bear for a week? Round your answer to the nearest pound.

The food used to feed one bear for a week = 490 pounds.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
twenty polar bears live at the zoo.
In four weeks, they eat 9,732.8 pounds of food altogether.
9732.8/20
486.64.
490.

Question 4.
The total weight of 30 bags of flour and 4 bags of sugar is 42.6 kg. If each bag of sugar weighs 0.75 kg, what is the weight of each bag of flour?

The weight of each bag of flour = 39.6 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the total weight of 30 bags of flour and 4 bags of sugar is 42.6kg.
if each bag of sugar weighs 0.75 kg.
30 + 4 = 42.6.
42.6 – 3 = 39.6.

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 24 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Divide.
a. 27.3 ÷ 3

27.3/3 = 9.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27.3/3.
9.1.

b. 2.73 ÷ 30

2.73/30 = 0.091.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.73/30.
0.091.

c. 273 ÷ 300

273/300 = 0.91.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
273/300.
0.91.

Question 2.
If 7.29 ÷ 9 = 0.81, then the quotient of 7.29 ÷ 90 is _____0.081____________. Use place value reasoning to explain the placement of the decimal point.

7.29/90 = 0.081.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7.29/90.
(7.29/9)/10.
0.81/10.
0.081.

### Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 24 Homework Answer Key

Question 1.
Divide. Show every other division sentence in two steps. The first two have been done for you.
a. 1.8 ÷ 6 = 0.3

b. 1.8 ÷ 60 = (1.8 ÷ 6) ÷ 10 = 0.3 ÷ 10 = 0.03

1.8/60 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.8/60.
(1.8/6)/10.
0.3/10.
0.03.

c. 2.4 ÷ 8 = ____________0.3_____________

2.4/8 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.4/8.
0.3.

d. 2.4 ÷ 80 = _______0.03___________________

2.4/80 = 0.03

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.4/80.
(2.4/8)/10.
0.3/10.
0.03.

e. 14.6 ÷ 2 = ______7.3___________________

14.6/2 = 7.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.6/2.
7.3.

f. 14.6 ÷ 20 = _________0.073________________

14.6/20 = 0.073.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.6/20.
(14.6/2)/10.
7.3/10.
0.073.

g. 0.8 ÷ 4 = __________0.2________________

0.8/4 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.8/4.
0.2.

h. 80 ÷ 400 = _____________0.2____________

400/80 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400/80.
(400/8)/10.
50/10.
0.2.

i. 0.56 ÷ 7 = ______0.08___________________

0.56/7 = 0.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.56/7.
0.08.

j. 0.56 ÷ 70 = _________0.008________________

0.56/70 = 0.008.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.56/70.
(0.56/7)/10.
0.08/10.
0.008.

k. 9.45 ÷ 9 = ____1.05_____________________

9.45/9 = 1.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.45/9.
1.05.

l. 9.45 ÷ 900 = ____0.0105__________________

9.45/900 = 0.0105

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.45/900.
(9.45/9)/100.
1.05/100.
0.0105.

Question 2.
Use place value reasoning and the first quotient to compute the second quotient. Use place value to explain how you placed the decimal point.
a. 65.6 ÷ 80 = 0.82
65.6 ÷ 8 = ___8.2_______

65.6/8 = 8.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65.6/8.
8.2.

b. 2.5 ÷ 50 = 0.05
2.5 ÷ 5 = __0.5________

2.5/5 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.5/5.
0.5.

c. 19.2 ÷ 40 = 0.48
19.2 ÷ 4 = ___4.8_______

19.2/4 = 4.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19.2/4.
4.8.

d. 39.6 ÷ 6 = 6.6
39.6 ÷ 60 = ___0.66_______

39.6/60 = 0.66

Explanation:
In the above-given question,
given that,
39.6/60.
(39.6/6)/10.
6.6/10.
0.66.

Question 3.
Chris rode his bike along the same route every day for 60 days. He logged that he had gone exactly
127.8 miles.
a. How many miles did he bike each day? Show your work to explain how you know.

The number of miles he bikes each day = 2.13 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Chris rode his bike along the same route every day for 60 days.
He logged that he had gone exactly 127.8 miles.
127.8/60.
2.13.

b. How many miles did he bike over the course of two weeks?

The miles did he bike over the course of two weeks = 0.1521 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 weeks = 14 days.
2.13/14.
0.1521 miles.

Question 4.
2.1 liters of coffee were equally distributed to 30 cups. How many milliliters of coffee were in each cup?