## Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 12 Answer Key

### Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Problem Set Answer Key

Question 1.

Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Model using the place value chart, as shown in part (a).

a. 1 tenth + 5 hundredths = __15____ hundredths

Answer:

1 tenth + 5 hundredths = 15 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

5 hundredths = 5/100.

5/100 = 0.05.

0.1 + 0.05 = 0.15.

b. 2 tenths + 1 hundredth = ___21___ hundredths

Answer:

2 tenths + 1 hundredths = 21 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 tenths = 2/10.

2/10 = 0.2.

1 hundredths = 1/100.

1/100 = 0.01.

0.2 + 0.01 = 0.21.

c. 1 tenth + 12 hundredths = ___22___ hundredths

Answer:

1 tenth + 12 hundredths = 22 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

12 hundredths = 12/100.

12/100 = 0.12.

0.1 + 0.12 = 0.22.

Question 2.

Solve by converting all addends to hundredths before solving.

a. 1 tenth + 3 hundredths = ____10______ hundredths + 3 hundredths = _____13_____ hundredths

b. 5 tenths + 12 hundredths = _____60_____ hundredths + ___2_______ hundredths = _____62_____ hundredths

c. 7 tenths + 27 hundredths = ____90______ hundredths + _____7_____ hundredths = ____97______hundredths

d. 37 hundredths + 7 tenths = _____100_____ hundredths + _____7_____ hundredths = ___107_______ hundredths

Answer:

a.1 tenth + 3 hundredths = 13 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

3 hundredths = 3/100.

3/100 = 0.03.

0.1 + 0.03 = 0.13.

Answer:

b. 5 tenths + 12 hundredths = 62 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 tenths = 5/10.

5/10 = 0.5.

12 hundredths = 12/100.

12/100 = 0.12.

0.5 + 0.12 = 0.62.

Answer:

c. 7 tenths + 27 hundredths = 97 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

7 tenths = 7/10.

7/10 = 0.7.

27 hundredths = 27/100.

27/100 = 0.27.

0.7 + 0.27 = 0.97.

Answer:

d.7 tenths + 37 hundredths = 107 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

7 tenths = 7/10.

7/10 = 0.7.

37 hundredths = 37/100.

37/100 = 0.37.

0.7 + 0.37 = 0.107.

Question 3.

Find the sum. Convert tenths to hundredths as needed. Write your answer as a decimal.

a. \(\frac{2}{10}+\frac{8}{100}\)

b. \(\frac{13}{100}+\frac{4}{10}\)

c. \(\frac{6}{10}+\frac{39}{100}\)

d. \(\frac{70}{100}+\frac{3}{10}\)

Answer:

b. 0.53.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{13}{100}+\frac{4}{10}\).

13/100 + 4/10.

0.13 + 0.4.

0.53.

Answer:

a. 0.28.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{2}{10}+\frac{8}{100}\).

2/10 + 8/100.

0.2 + 0.08.

0.28.

Answer:

c. 0.99.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{6}{10}+\frac{39}{100}\).

6/10 + 39/100.

0.6 + 0.39.

0.99.

Answer:

d. 0.28.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{10}+\frac{70}{100}\).

3/10 + 70/100.

0.3 + 0.07.

0.37.

Question 4.

Solve. Write your answer as a decimal.

a. \(\frac{9}{10}+\frac{42}{100}\)

b. \(\frac{70}{100}+\frac{5}{10}\)

c. \(\frac{68}{100}+\frac{8}{10}\)

d. \(\frac{7}{10}+\frac{8}{1000}\)

Answer:

a. 0.132.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{9}{10}+\frac{42}{100}\).

9/10 + 42/100.

0.9 + 0.42.

0.132.

Answer:

b. 0.12.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{10}+\frac{70}{100}\).

5/10 + 70/100.

0.5 + 0.70.

0.12.

Answer:

c. 0.28.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{8}{10}+\frac{68}{100}\).

8/10 + 68/100.

0.8 + 0.68.

0.148.

Answer:

a. 0.708.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{7}{10}+\frac{8}{1000}\).

7/10 + 8/1000.

0.7 + 0.008.

0.708.

Question 5.

Beaker A has \(\frac{63}{100}\) liter of iodine. It is filled the rest of the way with water up to 1 liter. Beaker B has \(\frac{4}{10}\) liter of iodine. It is filled the rest of the way with water up to 1 liter. If both beakers are emptied into a large beaker, how much iodine does the large beaker contain?

Answer:

The amount of iodine does the large beaker contains = 0.63 liters.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Beaker A has 63/100 liters of iodine = 0.63.

Beaker B has 4/10 liters of iodine = 0.4.

The large beaker contains = 0.63 liters.

### Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Use the place value chart to model.

1 tenth + 9 hundredths = 19 hundredths

Answer:

1 tenth + 9 hundredths = 19 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

9 hundredths = 9/100.

9/100 = 0.09.

0.1 + 0.09 = 0.19.

Question 2.

Find the sum. Write your answer as a decimal.

\(\frac{4}{10}+\frac{73}{100}\)

Answer:

c. 0.113.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{4}{10}+\frac{73}{100}\).

4/10 + 73/100.

0.4 + 0.73.

0.113.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Homework Answer Key

Question 1.

Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Model using the place value chart, as shown in part (a).

a. 1 tenth + 8 hundredths = __18___ hundredths

Answer:

1 tenth + 8 hundredths = 18 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

8 hundredths = 8/100.

8/100 = 0.08.

0.1 + 0.08 = 0.18.

b. 2 tenths + 3 hundredths = __23___ hundredths

Answer:

2 tenths + 3 hundredths = 23 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

2 tenths = 2/10.

2/10 = 0.2.

3 hundredths = 3/100.

3/100 = 0.03.

0.2 + 0.03 = 0.23.

c. 1 tenth + 14 hundredths = __24___ hundredths

Answer:

1 tenth + 14 hundredths = 24 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

14 hundredths = 14/100.

14/100 = 0.14.

0.1 + 0.14 = 0.24.

Question 2.

Solve by converting all addends to hundredths before solving.

a. 1 tenth + 2 hundredths = ___10___ hundredths + 2 hundredths = ___12___ hundredths

b. 4 tenths + 11 hundredths = __50____ hundredths + ___1___ hundredths = ___51___ hundredths

c. 8 tenths + 25 hundredths = __100____ hundredths + __5____ hundredths = _105_____ hundredths

d. 43 hundredths + 6 tenths = ___100___ hundredths + ___3___ hundredths = ___103___ hundredths

Answer:

a.1 tenth + 2 hundredths = 12 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

1 tenth = 1/10.

1/10 = 0.1.

2 hundredths = 2/100.

2/100 = 0.02.

0.1 + 0.02 = 0.12.

Answer:

b.4 tenths + 11 hundredths = 51 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

4 tenths = 4/10.

4/10 = 0.4.

11 hundredths = 11/100.

11/100 = 0.11.

0.4 + 0.11 = 0.51.

Answer:

c.8 tenths + 25 hundredths = 105 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

8 tenths = 8/10.

8/10 = 0.8.

25 hundredths = 25/100.

25/100 = 0.25.

0.8 + 0.25 = 0.105.

Answer:

d.6 tenths + 43 hundredths = 103 hundredths.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

6 tenths = 6/10.

6/10 = 0.6.

43 hundredths = 43/100.

43/100 = 0.43.

0.6 + 0.43 = 0.103.

Question 3.

Find the sum. Convert tenths to hundredths as needed. Write your answer as a decimal.

a. \(\frac{3}{10}+\frac{7}{100}\)

b. \(\frac{16}{100}+\frac{5}{10}\)

c. \(\frac{5}{10}+\frac{40}{100}\)

d. \(\frac{20}{100}+\frac{8}{10}\)

Answer:

a. 0.37.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{3}{10}+\frac{7}{100}\).

3/10 + 7/100.

0.3 + 0.07.

0.37.

Answer:

b. 0.66.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{10}+\frac{16}{100}\).

5/10 + 16/100.

0.5 + 0.16.

0.66.

Answer:

c. 0.9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{10}+\frac{40}{100}\).

5/10 + 40/100.

0.5 + 0.4.

0.9.

Answer:

d. 0.10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{8}{10}+\frac{20}{100}\).

8/10 + 20/100.

0.8 + 0.2.

0.10.

Question 4.

Solve. Write your answer as a decimal.

a. \(\frac{5}{10}+\frac{53}{100}\)

b. \(\frac{27}{100}+\frac{8}{10}\)

c. \(\frac{4}{10}+\frac{78}{100}\)

d. \(\frac{98}{100}+\frac{7}{10}\)

Answer:

a. 0.103.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{5}{10}+\frac{53}{100}\).

5/10 + 53/100.

0.5 + 0.53.

0.103.

Answer:

a. 0.107.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{8}{10}+\frac{27}{100}\).

8/10 + 27/100.

0.8 + 0.27.

0.107.

Answer:

c. 0.118.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{4}{10}+\frac{78}{100}\).

4/10 + 78/100.

0.4 + 0.78.

0.118.

Answer:

d. 0.168.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

\(\frac{7}{10}+\frac{98}{100}\).

7/10 + 98/100.

0.7 + 0.98.

0.168.

Question 5.

Cameron measured \(\frac{65}{100}\) inch of rainwater on the first day of April. On the second day of April, he measured \(\frac{83}{100}\) inch of rainwater. How many total inches of rainwater did Cameron measure on the first two days of April?

Answer:

The Cameron measures on the first two days of April = 0.138 inches.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Cameron measured 65/100 = 0.65 inches of rainwater on the first day of April.

Cameron measured 83/100 = 0.83 inches of rainwater on the second day of April.

0.65 + 0.83.

0.138 inches.