## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 1 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 1 Problem Set Answer Key

Question 1.

Complete each more or less statement.

a. 10 more than 175 is ___185____.

Answer:

175 + 10 = 185.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 175.

175 + 10 = 185.

b. 100 more than 175 is ___275____.

Answer:

175 + 100 = 275.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 more than 175.

175 + 100 = 275.

c. 10 less than 175 is __165_____.

Answer:

175 – 10 = 165.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 less than 175.

175 – 10 = 165.

d. 100 less than 175 is ___75____.

Answer:

175 – 100 = 75.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 75.

175 – 100 = 75.

e. 319 is 10 more than __320_____.

Answer:

319 + 10 = 320.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 319.

319 + 10 = 320.

f. 499 is 100 less than ___399____.

Answer:

499 – 100 = 399.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 499.

499 – 100 = 399.

g. __788_____ is 100 less than 888.

Answer:

888 – 100 = 788.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 888.

888 – 100 = 788.

h. ____503___ is 10 more than 493.

Answer:

493 + 10 = 503.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 493.

493 + 10 = 503.

i. 898 is _100___more________ than 998.

Answer:

898 + 100 = 998.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 more than 898.

898 + 100 = 998.

j. 607 is ___10 more________ than 597.

Answer:

597 + 10 = 607.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 597.

597 + 10 = 607.

k. 10 more than 309 is ___319____.

Answer:

309 + 10 = 319.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 309.

309 + 10 = 319.

l. 309 is ___10__more_____ than 319.

Answer:

309 + 10 = 319.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 309.

309 + 10 = 319.

Question 2.

Complete each regular number pattern.

a. 170, 180, 190, __200____, __210____, __220____

Answer:

The missing numbers are 200, 210, 220.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

170 + 10 = 180.

180 + 10 = 190.

190 + 10 = 200.

200 + 10 = 210.

210 + 10 = 220.

b. 420, 410, 400, ___390___, __380____, __370____

Answer:

The missing numbers are 420, 410, 400, 390, 380, 370.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

420 – 10 = 410.

410 – 10 = 400.

400 – 10 = 390.

390 – 10 = 380.

380 – 10 = 370.

c. 789, 689, __589____, ___489___, __389____, 289

Answer:

The missing numbers are 789, 689, 589, 489, 389, 289.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 100.

789 – 100 = 689.

689 – 100 = 589.

589 – 100 = 489.

489 – 100 = 389.

389 – 100 = 289.

d. 565, 575, _585_____, __595____, __605____, 615

Answer:

The missing numbers are 565, 575, 585, 595, 605, 615.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are increasing by 10.

565 + 10 = 575.

575 + 10 = 585.

585 + 10 = 595.

595 + 10 = 605.

605 + 10 = 615.

e. 724, ___714___, ___704___, __694____, 684, 674

Answer:

The missing numbers are 724, 714, 704, 694, 684, 674.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

724 – 10 = 714.

714 – 10 = 704.

704 – 10 = 694.

694 – 10 = 684.

684 – 10 = 674.

f. __916____, __906____, __896____, 886, 876, 866

Answer:

The missing numbers are 916, 906, 896, 886, 876, 866.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

916 – 10 = 906.

906 – 10 = 896.

896 – 10 = 886.

886 – 10 = 876.

876 – 10 = 866.

Question 3.

Complete each statement.

a.

Answer:

399, 499.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

389 + 10 = 399.

399 + 100 = 499.

b.

Answer:

87, 77.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

187 – 100 = 87.

87 – 10 = 77.

c.

Answer:

599, 100, 509, 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

609 – 10 = 599.

599 – 100 = 499.

499 + 10 = 509.

509 + 10 = 519.

d.

Answer:

502, 492, 592, 692, 702.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

512 – 10 = 502.

502 – 10 = 492.

492 + 100 = 592.

592 + 100 = 692.

692 + 10 = 702.

Question 4.

Solve using the arrow way.

a. 210 + 130 = ___340_____

Answer:

210 + 130 = 340.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

200 + 10 = 210.

100 + 30 = 130.

210 + 130 = 340.

b. 320 + ____80____ = 400

Answer:

320 + 80 = 400.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

300 + 20 = 320.

320 + 80 = 400.

c. ___220____ + 515 = 735

Answer:

220 + 515 = 735.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

200 + 20 = 220.

500 + 15 = 515.

220 + 515 = 735.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 1 Exit Ticket Answer Key

Solve using the arrow way.

Question 1.

440 + 220 = ____660_______

Answer:

440 + 220 = 660.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

400 + 40 = 440.

200 + 20 = 220.

440 + 220 = 660.

Question 2.

670 + _____220_____ = 890

Answer:

670 + 220 = 890.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

600 + 70 = 670.

200 + 20 = 220.

670 + 220 = 890.

Question 3.

____180_____ + 765 = 945

Answer:

180 + 765 = 945.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

100 + 80 = 180.

700 + 65 = 765.

180 + 765 = 945.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 1 Homework Answer Key

Question 1.

Complete each more or less statement.

a. 10 more than 222 is ___232____.

Answer:

222 + 10 = 232.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 222.

222 + 10 = 232.

b. 100 more than 222 is __322_____.

Answer:

222 + 100 = 322.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 more than 222.

222 + 100 = 322.

c. 10 less than 222 is ___212____.

Answer:

222 – 10 = 212.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 less than 222.

222 – 10 = 212.

d. 100 less than 222 is __122_____.

Answer:

222 – 100 = 122.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 222.

222 – 100 = 122.

e. 515 is 10 more than ___514____.

Answer:

514 + 10 = 515.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 514.

514 + 10 = 515.

f. 299 is 100 less than __399_____.

Answer:

399 – 100 = 299.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 399.

399 – 100 = 299.

g. ___245____ is 100 less than 345.

Answer:

345 – 100 = 245.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 345.

345 – 100 = 245.

h. __407_____ is 10 more than 397.

Answer:

397 + 10 = 407.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 397.

397 + 10 = 407.

i. 898 is ____100___less_____ than 998.

Answer:

998 – 100 = 898.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

100 less than 998.

998 – 100 = 898.

j. 607 is ____10__more_____ than 597.

Answer:

597 + 10 = 607.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 597.

597 + 10 = 607.

k. 10 more than 309 is ___319____.

Answer:

309 + 10 = 319.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 more than 309.

309 + 10 = 319.

l. 309 is ____10__less____ than 319.

Answer:

319 – 10 = 30.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each more or less statement.

10 less than 319.

Question 2.

Complete each regular number pattern.

a. 280, 290, ___300___, __310____, ___320___, 330

Answer:

The missing numbers are 280, 290, 210, 220, 230, 330.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are increasing by 10.

280 + 10 = 290.

290 + 10 = 300.

300 + 10 = 310.

310 + 10 = 320.

320 + 10 = 330.

b. 530, 520, 510, ___500___, __490____, __480____

Answer:

The missing numbers are 530, 520, 510, 500, 490, 480.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

530 – 10 = 520.

520 – 10 = 510.

510 – 10 = 500.

500 – 10 = 490.

490 – 10 = 480.

c. 643, 543, __443____, ___343___, ___243___, 143

Answer:

The missing numbers are 643, 543, 443, 343, 243, 143.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 100.

643 – 100 = 543.

543 – 100 = 443.

443 – 100 = 343.

343 – 100 = 243.

243 – 100 = 143.

d. 681, 691, ___701___, __711____, __721____, 731

Answer:

The missing numbers are 701, 711, 721, 731.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are increasing by 10.

681 + 10 = 691.

691 + 10 = 701.

701 + 10 = 711.

711 + 10 = 721.

721 + 10 = 731.

e. 427, ___417___, __407____, __397____, 387, 377

Answer:

The missing numbers are 417, 407, 397.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

427 – 10 = 417.

417 – 10 = 407.

407 – 10 = 397.

397 – 10 = 387.

387 – 10 = 377.

f. __818____, __808____, ___798___, 788, 778, 768

Answer:

The missing numbers are 818, 808, 798.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each regular number pattern.

numbers are decreasing by 10.

818 – 10 = 808.

808 – 10 = 798.

798 – 10 = 788.

788 – 10 = 778.

778 – 10 = 768.

Question 3.

Complete each statement.

a.

Answer:

245, 345.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

235 + 10 = 245.

245 + 100 = 345.

b.

Answer:

291, 290.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

391 – 100 = 291.

291 – 10 = 290.

c.

Answer:

407, 397.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

417 – 10 = 407.

407 – 100 = 307.

397 – 100 = 297.

d.

Answer:

301, 291, 391, 491, 501.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

complete each statement.

311 – 10 = 301.

301 – 10 = 291.

291 + 100 = 391.

391 + 100 = 491.

491 + 10 = 501.

Question 4.

Solve using the arrow way.

a. 370 + 110 = ___480______

Answer:

370 + 110 = 480.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using the arrow way.

300 + 70 = 370.

100 + 10 = 110.

370 + 110 = 480.

b. 290 + ___110_____ = 400

Answer:

290 + 110 = 400.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using the arrow way.

200 + 90 = 290.

100 + 10 = 110.

290 + 110 = 400.

c. ___140____ + 710 = 850

Answer:

710 + 140 = 850.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve using the arrow way.

700 + 10 = 710.

100 + 40 = 140.

710 + 140 = 850.