Eureka Math Answer Key for Grade 2 Chapter 10 meets the content and intent of the School Curriculum. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Chapter 10, you can understand the topics easily. so, the students who wish to improve their math skills can go through our Eureka Grade 2 Chapter 10 Answer Key pdf.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 4 Lesson 10 Answer Key

People of highly subject expertise prepared the solutions in a concise manner for easy grasping. The ace up your preparation using the Eureka Math Book 2nd Grade Answer Key. By using the Eureka Math Answers Grade 2 Lesson 10, you can understand the concepts in depth and score the highest marks in the exam.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 10 Sprint Answer Key

A. Subtraction from Teens

Answer:

11 – 10 = 1, 12 – 10 = 2, 13 – 10 = 3, 19 – 10 = 9, 11 – 1 = 10, 12 – 2 = 10, 13 – 3 = 10, 17 – 7 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 11 – 4 = 7, 11 – 8 = 3, 18 – 8 = 10, 13 – 4 = 9, 13 – 5 = 8, 13 – 6 = 7, 16 – 6 = 10, 12 – 3 = 9, 12 – 5 = 7, 12 – 9 = 3, 19 – 9 = 10, 15 – 6 = 9, 15 – 8 = 7, 15 – 9 = 6, 20 – 10 = 10, 14 – 5 = 9, 14 – 6 = 8, 14 – 7 = 7, 14 – 9 = 6, 15 – 5 = 10, 17 – 8 = 9, 17 – 9 = 8, 18 – 8 = 10, 16 – 7 = 9, 16 – 8 = 8, 16 – 9 = 7, 17 – 10 = 7, 12 – 8 = 4, 18 – 9 = 9, 11 – 9 = 2, 15 – 8 = 7, 13 – 7 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtraction from teens.

11 – 10 = 1, 12 – 10 = 2, 13 – 10 = 3, 19 – 10 = 9, 11 – 1 = 10, 12 – 2 = 10, 13 – 3 = 10, 17 – 7 = 10, 11 – 2 = 9, 11 – 3 = 8, 11 – 4 = 7, 11 – 8 = 3, 18 – 8 = 10, 13 – 4 = 9, 13 – 5 = 8, 13 – 6 = 7, 16 – 6 = 10, 12 – 3 = 9, 12 – 5 = 7, 12 – 9 = 3, 19 – 9 = 10, 15 – 6 = 9, 15 – 8 = 7, 15 – 9 = 6, 20 – 10 = 10, 14 – 5 = 9, 14 – 6 = 8, 14 – 7 = 7, 14 – 9 = 6, 15 – 5 = 10, 17 – 8 = 9, 17 – 9 = 8, 18 – 8 = 10, 16 – 7 = 9, 16 – 8 = 8, 16 – 9 = 7, 17 – 10 = 7, 12 – 8 = 4, 18 – 9 = 9, 11 – 9 = 2, 15 – 8 = 7, 13 – 7 = 6.

Question 1.

11 – 10 = 1.

Answer:

11 – 10 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 10 = 1.

1 + 10 = 11.

Question 2.

12 – 10 = 2.

Answer:

12 – 10 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 10 = 2.

2 + 10 = 12.

Question 3.

13 – 10 = 3.

Answer:

13 – 10 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 10 = 3.

3 + 10 = 13.

Question 4.

19 – 10 = 9.

Answer:

19 – 10 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

19 – 10 = 9.

9 + 10 = 19.

Question 5.

11 – 1 = 10.

Answer:

11 – 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 1 = 10.

10 + 1 = 11.

Question 6.

12 – 2 = 10.

Answer:

12 – 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 2 = 10.

10 + 2 = 12.

Question 7.

13 – 3 = 10.

Answer:

13 – 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 3 = 10.

10 + 3 = 13.

Question 8.

17 – 7 = 10.

Answer:

17 – 7 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 7 = 10.

10 + 7 = 17.

Question 9.

11 – 2 = 9.

Answer:

11 – 2 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 2 = 9.

9 + 2 = 11.

Question 10.

11 – 3 = 8.

Answer:

11 – 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 3 = 8.

8 + 3 = 11.

Question 11.

11 – 4 = 7.

Answer:

11 – 4 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 4 = 7.

7 + 4 = 11.

Question 12.

11 – 8 = 3.

Answer:

11 – 8 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 8 = 3.

3 + 8 = 11.

Question 13.

18 – 8 = 10.

Answer:

18 – 8 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 8 = 10.

10 + 8 = 18.

Question 14.

13 – 4 = 9.

Answer:

13 – 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 4 = 9.

9 + 4 = 13.

Question 15.

13 – 5 = 8.

Answer:

13 – 5 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 5 = 8.

8 + 5 = 13.

Question 16.

13 – 6 = 7.

Answer:

13 – 6 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 6 = 7.

7 + 6 = 13.

Question 17.

13 – 8 = 5.

Answer:

13 – 8 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 8 = 5.

5 + 8 = 13.

Question 18.

16 – 6 = 10.

Answer:

16 – 6 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 6 = 10.

10 + 6 = 16.

Question 19.

12 – 3 = 9.

Answer:

12 – 3 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 3 = 9.

9 + 3 = 12.

Question 20.

12 – 4 = 8.

Answer:

12 – 4 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 4 = 8.

8 + 4 = 12.

Question 21.

12 – 5 = 7.

Answer:

12 – 5 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 5 = 7.

7 + 5 = 12.

Question 22.

12 – 9 = 3.

Answer:

12 – 9 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 9 = 3.

3 + 9 = 12.

Question 23.

19 – 9 = 10.

Answer:

19 – 9 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

19 – 9 = 10.

10 + 9 = 19.

Question 24.

15 – 6 = 8.

Answer:

15 – 6 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 6 = 8.

8 + 6 = 15.

Question 25.

15 – 7 = 8.

Answer:

15 – 7 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 7 = 8.

8 + 7 = 15.

Question 26.

15 – 9 = 6.

Answer:

15 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 9 = 6.

6 + 9 = 15.

Question 27.

20 – 10 = 10.

Answer:

20 – 10 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

20 – 10 = 10.

10 + 10 = 20.

Question 28.

14 – 5 = 9.

Answer:

14 – 5 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 5 = 9.

9 + 5 = 14.

Question 29.

14 – 6 = 8.

Answer:

14 – 6 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 6 = 8.

8 + 6 = 14.

Question 30.

14 – 7 = 7.

Answer:

14 – 7 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 7 = 7.

7 + 7 = 14.

Question 31.

14 – 9 = 5.

Answer:

14 – 9 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 9 = 5.

5 + 9 = 14.

Question 32.

15 – 5 = 10.

Answer:

15 – 5 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 5 = 10.

10 + 5 = 15.

Question 33.

17 – 8 = 9.

Answer:

17 – 8 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 8 = 9.

9 + 8 = 17.

Question 34.

17 – 9 = 8.

Answer:

17 – 9 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 9 = 8.

9 + 8 = 17.

Question 35.

18 – 8 = 10.

Answer:

18 – 8 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 8 = 10.

10 + 8 = 18.

Question 36.

16 – 7 = 9.

Answer:

16 – 7 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 7 = 9.

9 + 7 = 16.

Question 37.

16 – 8 = 8.

Answer:

16 – 8 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 8 = 8.

8 + 8 = 16.

Question 38.

16 – 9 = 7.

Answer:

16 – 9 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 9 = 7.

7 + 9 = 16.

Question 39.

17 – 10 = 7.

Answer:

17 – 10 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 10 = 7.

7 + 10 = 17.

Question 40.

12 – 8 = 4.

Answer:

12 – 8 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 8 = 4.

4 + 8 = 12.

Question 41.

18 – 9 = 9.

Answer:

18 – 9 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 9 = 9.

9 + 9 = 18.

Question 42.

11 – 9 = 2.

Answer:

11 – 9 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 9 = 2.

2 + 9 = 11.

Question 43.

15 – 8 = 7.

Answer:

15 – 8 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 8 = 7.

7 + 8 = 15.

Question 44.

13 – 7 = 6.

Answer:

13 – 7 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 7 = 6.

6 + 7 = 13.

B. Subtraction from Teens

Question 1.

11 – 1 = 10.

Answer:

11 – 1 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 1 = 10.

10 + 1 = 11.

Question 2.

12 – 2 = 10.

Answer:

12 – 2 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 2 = 10.

10 + 2 = 12.

Question 3.

13 – 3 = 10.

Answer:

13 – 3 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 3 = 10.

10 + 3 = 13.

Question 4.

18 – 8 = 10.

Answer:

18 – 8 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 8 = 10.

10 + 8 = 18.

Question 5.

11 – 10 = 1.

Answer:

11 – 10 = 1.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 10 = 1.

1 + 10 = 11.

Question 6.

12 – 10 = 2.

Answer:

12 – 10 = 2.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 10 = 2.

2 + 10 = 12.

Question 7.

13 – 10 = 3.

Answer:

13 – 10 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 10 = 3.

3 + 10 = 13.

Question 8.

18 – 10 = 8.

Answer:

18 – 10 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 10 = 8.

8 + 10 = 18.

Question 9.

11 – 2 = 9.

Answer:

11 – 2 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 2 = 9.

9 + 2 = 11.

Question 10.

11 – 3 = 8.

Answer:

11 – 3 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 3 = 8.

8 + 3 = 11.

Question 11.

11 – 4 = 7.

Answer:

11 – 4 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 4 = 7.

7 + 4 = 11.

Question 12.

11 – 7 = 4.

Answer:

11 – 7 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 7 = 4.

4 + 7 = 11.

Question 13.

19 – 9 = 10.

Answer:

19 – 9 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

19 – 9 = 10.

9 + 10 = 19.

Question 14.

12 – 3 = 9.

Answer:

12 – 3 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 3 = 9.

9 + 3 = 12.

Question 15.

12 – 4 = 8.

Answer:

12 – 4 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 4 = 8.

8 + 4 = 12.

Question 16.

12 – 5 = 7.

Answer:

12 – 5 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 5 = 7.

7 + 5 = 12.

Question 17.

12 – 8 = 4.

Answer:

12 – 8 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 8 = 4.

4 + 8 = 12.

Question 18.

17 – 7 = 10.

Answer:

17 – 7 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 7 = 10.

7 + 10 = 17.

Question 19.

13 – 4 = 9.

Answer:

13 – 4 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 4 = 9.

9 + 4 = 13.

Question 20.

13 – 5 = 8.

Answer:

13 – 5 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 5 = 8.

8 + 5 = 13.

Question 21.

13 – 6 = 7.

Answer:

13 – 6 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 6 = 7.

7 + 6 = 13.

Question 22.

13 – 9 = 4.

Answer:

13 – 9 = 4.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 9 = 4.

4 + 9 = 13.

Question 23.

16 – 6 = 10.

Answer:

16 – 6 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 6 = 10.

6 + 10 = 16.

Question 24.

14 – 5 = 9.

Answer:

14 – 5 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 5 = 9.

9 + 5 = 14.

Question 25.

14 – 6 = 8.

Answer:

14 – 6 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 6 = 8.

8 + 6 = 14.

Question 26.

14 – 7 = 7.

Answer:

14 – 7 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 7 = 7.

7 + 7 = 14.

Question 27.

14 – 9 = 5.

Answer:

14 – 9 = 5.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 9 = 5.

5 + 9 = 14.

Question 28.

20 – 10 = 10.

Answer:

20 – 10 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

20 – 10 = 10.

10 + 10 = 20.

Question 29.

15 – 6 = 9.

Answer:

15 – 6 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 6 = 9.

9 + 6 = 15.

Question 30.

15 – 7 = 8.

Answer:

15 – 7 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 7 = 8.

8 + 7 = 15.

Question 31.

15 – 9 = 6.

Answer:

15 – 9 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 9 = 6.

9 + 6 = 15.

Question 32.

14 – 4 = 10.

Answer:

14 – 4 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

14 – 4 = 10.

10 + 4 = 14.

Question 33.

16 – 7 = 9.

Answer:

16 – 7 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 7 = 9.

9 + 7 = 16.

Question 34.

16 – 8 = 8.

Answer:

16 – 8 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 8 = 8.

8 + 8 = 16.

Question 35.

16 – 9 = 7.

Answer:

16 – 9 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 9 = 7.

7 + 9 = 16.

Question 36.

20 – 10 = 10.

Answer:

20 – 10 = 10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

20 – 10 = 10.

10 + 10 = 20.

Question 37.

17 – 8 = 9.

Answer:

17 – 8 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 8 = 9.

9 + 8 = 17.

Question 38.

17 – 9 =8.

Answer:

17 – 9 = 8.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

17 – 9 = 8.

8 + 9 = 17.

Question 39.

16 – 10 = 6.

Answer:

16 – 10 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

16 – 10 = 6.

6 + 10 = 16.

Question 40.

18 – 9 = 9.

Answer:

18 – 9 = 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

18 – 9 = 9.

9 + 9 = 18.

Question 41.

12 – 9 = 3.

Answer:

12 – 9 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

12 – 9 = 3.

3 + 9 = 12.

Question 42.

13 – 7 = 6.

Answer:

13 – 7 = 6.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

13 – 7 = 6.

6 + 7 = 13.

Question 43.

11 – 8 = 3.

Answer:

11 – 8 = 3.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

11 – 8 = 3.

3 + 8 = 11.

Question 44.

15 – 8 = 7.

Answer:

15 – 8 = 7.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

subtract two numbers.

15 – 8 = 7.

7 + 8 = 15.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 10 Problem Set Answer Key

Question 1.

Solve using the algorithm. Draw chips and bundle when you can.

a. 127 + 18 = __145_____

Answer:

127 + 18 = 145.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

7 x 1 = 7.

1 x 10 = 10.

8 x 1 = 8.

100 + 20 + 7 = 127.

10 + 8 = 18.

127 + 18 = 145.

b. 136 + 16 = __152_____

Answer:

136 + 16 = 152.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

6 x 1 = 6.

1 x 10 = 10.

6 x 1 = 6.

100 + 30 + 6 = 136.

10 + 6 = 16.

152 + 16 = 136.

c. 109 + 41 = ____151_____

Answer:

109 + 41 = 151.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

0 x 10 = 0.

9 x 1 = 9.

4 x 10 = 40.

1 x 1 = 1.

100 + 0 + 9 = 109.

40 + 1 = 41.

109 + 41 = 151.

d. 29 + 148 = __177_____

Answer:

29 + 148 = 177.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

8 x 1 = 8.

2 x 10 = 20.

9 x 1 = 9.

100 + 40 + 8 = 148.

20 + 9 = 29.

148 + 29 = 177.

e. 79 + 107 = ___186____

Before bundling a ten ___1__ hundreds ___8__ tens __6___ ones

After bundling a ten __1___ hundreds __9___ tens __6___ ones

Answer:

79 + 107 = 186.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

0 x 10 = 0.

7 x 1 = 7.

7 x 10 = 70.

9 x 1 = 9.

100 + 0 + 7 = 107.

70 + 9 = 79.

107 + 79 = 186.

Question 2.

a. On Saturday, Colleen earned 4 ten-dollar bills and 18 one-dollar bills working on the farm. How much money did Colleen earn?

Answer:

The money Colleen earn = $58.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

On Saturday, Colleen earned 4 ten-dollar bills and 18 one-dollar bills working on the farm.

4 x 10 = 40.

18 x 1 = 18.

40 + 18 = 58.

so the money Colleen earn = $58.

b. On Sunday, Colleen earned 2 ten-dollar bills and 16 one-dollar bills. How much money did she earn on both days?

Answer:

The money she earns on both days = $94.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

On Saturday, Colleen earned 4 ten-dollar bills and 18 one-dollar bills working on the farm.

On Sunday, Collen earned 2 ten-dollar bills and 16 one-dollar bills.

2 x 10 = 20.

16 x 1 = 16.

20 + 16 = 36.

58 + 36 = 94.

so the money she earns on both days = $94.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Solve using the algorithm. Draw chips and bundle when you can.

27 + 137

Answer:

27 + 137 = 164.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

7 x 1 = 7.

2 x 10 = 20.

7 x 1 = 7.

100 + 30 + 7 = 137.

20 + 7 = 27.

137 + 27 = 164.

Question 2.

Using the previous problem, fill in the blanks. Use place value language to explain how you used bundling to rename the solution.

Before bundling a ten __1___ hundreds __3___ tens __7___ ones

After bundling a ten ___1__ hundreds __3___ tens __4___ ones

Answer:

Answer:

27 + 137 = 164.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

7 x 1 = 7.

2 x 10 = 20.

7 x 1 = 7.

100 + 30 + 7 = 137.

20 + 7 = 27.

137 + 27 = 164.

### Eureka Math Grade 2 Module 4 Lesson 10 Homework Answer Key

Question 1.

Solve using the algorithm. Draw chips and bundle when you can.

a. 125 + 17 = ___142____

Answer:

17 + 125 = 142.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

5 x 1 = 5.

1 x 10 = 10.

7 x 1 = 7.

100 + 20 + 5 = 125.

10 + 7 = 17.

125 + 17 = 142.

b. 148 + 14 = __162_____

Answer:

14 + 148 = 162.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

8 x 1 = 8.

1 x 10 = 10.

4 x 1 = 4.

100 + 40 + 8 = 148.

10 + 4 = 14.

148 + 14 = 162.

c. 107 + 56 = ___163______

Answer:

56 + 107 = 163.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

7 x 1 = 7.

5 x 10 = 50.

6 x 1 = 6.

100 + 0 + 7 = 107.

50 + 6 = 56.

107 + 56 = 163.

d. 38 + 149 = __187_____

Answer:

38 + 149 = 187.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

4 x 10 = 40.

9 x 1 = 9.

3 x 10 = 30.

8 x 1 = 8.

100 + 40 + 9 = 149.

30 + 8 = 38.

149 + 38 = 187.

Question 2.

Jamie started to solve this problem when she accidentally dropped paint on her sheet. Can you figure out what problem she was given and her answer by looking at her work?

Answer:

34 + 158 = 192.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Draw and bundle place value disks on the place value chart.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

8 x 1 = 8.

3 x 10 = 30.

4 x 1 = 4.

100 + 50 + 8 = 158.

30 + 4 = 34.

157 + 34 = 192.

Question 3.

a. In the morning, Mateo borrowed 4 bundles of ten markers and 17 loose markers from the art teacher. How many markers did Mateo borrow?

Answer:

The number of markers did Mateo borrow = 57.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

In the morning, Mateo borrowed 4 bundles of ten markers and 17 loose markers from the art teacher.

4 x 10 = 40.

17 x 1 = 17.

40 + 17 = 57.

so the number of markers did Mateo borrow = 57.

b. In the afternoon, Mateo borrowed 2 bundles of ten crayons and 15 loose crayons. How many markers and crayons did Mateo borrow in all?

Answer:

The number of markers and crayons did Mateo borrow in all = 92.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

In the morning, Mateo borrowed 4 bundles of ten markers and 17 loose markers from the art teacher.

40 + 17 = 57.

In the afternoon, Mateo borrowed 2 bundles of ten markers and 15 loose crayons.

20 + 15 = 35.

57 + 35 = 92.

so the number of markers and crayons did Mateo borrow in all = 92.