Number lines are the important topics in maths. This will be helpful in the real-time environment. Know-how and where to apply the formulas from this page. Get a detailed explanation for all the questions here. Download Eureka Math Answers Grade 2 chapter 9 pdf for free of cost. As per your convenience, we have provided the solutions in pdf format so that you can prepare offline.

## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 3 Lesson 9 Answer Key

Get the guided notes for chapter 9 Answer Key from here. This will be the best resource to enhance your math skills. The topics covered in this chapter are number lines. test yourself by solving questions given at the end of the chapter.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 9 Problem Set Answer Key

First, model the count using ones, tens, and hundreds on your place value chart. Then, record your count on the empty number line.

Empty Number Lines

Question 1.

70 to 300

Answer:

300 – 70 = 230.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

230.

2 x 100 = 200.

3 x 10 = 30.

200 + 30 = 230.

Question 2.

300 to 450

Answer:

450 – 300 = 150.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

150.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

100 + 50 = 150.

Question 3.

160 to 700

Answer:

700 – 160 = 540.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

540.

5 x 100 = 500.

4 x 10 = 40.

500 + 40 = 540.

Question 4.

700 to 870

Answer:

870 – 700 = 170.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

170.

1 x 100 = 100.

7 x 10 = 70.

100 + 70 = 170.

Question 5.

68 to 200

Answer:

200 – 68 = 132.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

132.

1 x 100 = 100.

3 x 10 = 30.

2 x 1 = 2.

100 + 30 + 2 = 132.

Question 6.

200 to 425

Answer:

425 – 200 = 175.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

175.

1 x 100 = 100.

7 x 10 = 70.

5 x 1 = 5.

100 + 70 + 5 = 175.

Question 7.

486 to 700

Answer:

700 – 486 = 214.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

214.

2 x 100 = 200.

1 x 10 = 10.

4 x 1 = 4.

200 + 10 + 4 = 214.

Question 8.

700 to 982

Answer:

982 – 700 = 282.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

282.

2 x 100 = 200.

8 x 10 = 80.

2 x 1 = 2.

200 + 80 + 2 = 282.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key

Question 1.

Jeremy counted from $280 to $435. Use the number line to show a way that Jeremy could have used ones, tens, and hundreds to count.

Answer:

435 – 280 = 155.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

155.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

5 x 1 = 5.

100 + 50 + 5 = 155.

Question 2.

Use the number line to show another way that Jeremy could have counted from $280 to $435.

Answer:

435 – 280 = 155.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

155.

1 x 100 = 100.

5 x 10 = 50.

5 x 1 = 5.

100 + 50 + 5 = 155.

Question 3.

Use the number line to show how many hundreds, tens, and ones you use when you count from $776 to $900.

To count from $776 to $900, I used __1__ hundreds _2___tens __4__ones.

Answer:

900 – 776 = 124.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

124.

1 x 100 = 100.

2 x 10 = 20.

4 x 1 = 4.

100 + 20 + 4 = 124.

### Eureka Math Grade 2 Module 3 Lesson 9 Homework Answer Key

Question 1.

Write the total amount of money shown in each group.

a.

Answer:

The total amount of money in the group = $1000.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

there are 10 100 – dollar bills.

10 x 100 = 1000.

so the total amount of money in the group = $1000.

b.

Answer:

The total amount of money in the group = $100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

there are 10 10 – dollar bills.

10 x 10 = 100.

so the total amount of money in the group = $100.

c.

Answer:

The total amount of money in the group = $10.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

there are 10 1 – dollar bills.

10 x 1 = 10.

so the total amount of money in the group = $10.

d.

Answer:

The total amount of money in the group = $532.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

there are 5 100 – dollar bills.

3 10-dollar bills.

2 1-dollar bills.

5 x 100 = 500.

3 x 10 = 30.

1 x 2 = 2.

500 + 30 + 2 = 532.

so the total amount of money in the group = $532.

Question 2.

Show one way to count from $82 to $512.

Answer:

512 – 82 = 430.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

430.

4 x 100 = 400.

3 x 10 = 30.

0 x 1 = 0.

400 + 30 + 0 = 430.

Question 3.

Use each number line to show a different way to count from $580 to $994.

Answer:

994 – 580 = 414.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

model the count using ones, tens, and hundreds.

414.

4 x 100 = 400.

1 x 10 = 10.

4 x 1 = 4.

400 + 10 + 4 = 414.

Question 4.

Draw and solve.

Julia wants a bike that costs $75. She needs to save $25 more to have enough money to buy it. How much money does Julia already have?

Julia already has $__100_________.

Answer:

The money Julia already has = $100.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Julia wants a bike that costs $75.

she needs to save $25 more to have enough money to buy it.

100 – 75 = 25.

25 + 75 = 100.

so the money Julia already has = $100.